szkolenie pracownikowPARP we współpracy z SGH przeprowadził szereg badań, które wykazały, że aż 88% polskich przedsiębiorców traktuje wydatki na szkolenia pracowników w kategorii kosztów. Natomiast firmy, które podejmują próby pomiaru zasobów ludzkich, opierają się jedynie na analizach finansowych bez odniesienia do ich efektów. Brak lub niepełne pomiary wartości kapitału ludzkiego jest tłumaczony przez firmy wysokimi kosztami, brakiem wykwalifikowanych do tego celu pracowników, problemami z interpretacją wyników, a nawet brakiem potrzeby stosowania takich analiz.

Brak wiedzy na temat możliwości i sposobów pomiaru wartości kapitału ludzkiego oraz brak świadomości znaczenia gromadzenia takich danych przyczynia się do niechęci polskich przedsiębiorców do inwestowania w szkolenia i inne formy rozwoju pracowników. Takie podejście prowadzi do braku wysoko wykwalifikowanej kadry, co w dłuższej perspektywie czasowej wpływa na poziom konkurencyjności oraz dalsze możliwości rozwoju przedsiębiorstw. Dodatkowym ograniczeniem inwestycji w kadry są obawy przedsiębiorców o utratę dobrze wyszkolonego pracownika, który zdecyduje się na zmianę miejsca pracy. Dlatego świadomość biznesowych korzyści płynących ze stałego podnoszenia kwalifikacji pracowników jest niezbędna do podejmowania decyzji personalnych a nawet strategicznych w każdej firmie.

Wychodząc naprzeciw sytuacji w polskich przedsiębiorstwach, PARP i SGH przygotowały narzędzie, które pozwoli na oszacowanie wartości zasobów ludzkich. Narzędzie pomiaru Wartości Kapitału Ludzkiego przedstawi również dane potwierdzające powiązanie poniesionych kosztów na dokształcanie pracowników ze wzrostem wartości rynkowej firmy.

Źródło: http://nkl.parp.gov.pl/index/index/2410

Share This

Zaciekawił Cię ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi :)