Przy budowie projektu „PFK – Podmiotowe finansowanie kształcenia” wzorowano się na doświadczeniach z wprowadzania systemu zapewnienia jakości w instytucjach szkoleniowych w Walonii w południowej części Belgii.

W pierwszej kolejności system w Walonii opierał się o papierową wersję bonów szkoleniowych. Ta forma bonu umożliwiła użytkownikom zapoznanie się z wyglądem i funkcjonowaniem systemu. Po roku 2006 do obiegu wprowadzono bony elektroniczne.

Przedsiębiorstwo z Walonii, które stara się o dofinansowanie w formie bonów szkoleniowych jest zobowiązane do przesłania formularza zgłoszeniowego oraz deklaracji uczciwego użytkownika bonów. Następnie sprawdzana jest zgodność danych firmy przez biuro zajmujące się kwalifikacją przedsiębiorców. W przypadku spełnienia wymogów biuro informuje dostawcę bonów. Dostawca kontaktuje się z przedsiębiorcą i przekazuje mu informacje o możliwości korzystania z bonów. Kolejnym krokiem dostawcy jest przekazanie przedsiębiorcy potwierdzenia wpisu, numer klienta oraz informację o liczbie bonów do wykorzystania w skali roku, która jest uzależniona od wielkości zgłoszonej firmy. Przedsiębiorca zamawia odpowiednią liczbę bonów szkoleniowych u dostawcy oraz uiszcza opłatę. W południowej Belgii jeden bon ma wartość 15,00 Euro oraz odpowiada jednej godzinie szkoleniowej dla jednego pracownika. Przedsiębiorca nie musi wiedzieć na jakie szkolenie chce przeznaczyć bony. Decyzję może podjąć dopiero po ich otrymaniu. Dostawcą bonów jest firma wybierana co trzy lata w drodze przetargu. Od początku funkcjonowania systemu w Walonii jest to firma SODEXO.

Zakupione bony szkoleniowe przedsiębiorca musi zrealizować w instytucji szkoleniowej z akredytacją użytkownika bonów. W Walonii obowiązują trzy rodzaje certyfikatów: ISO, System Holenderski CDOQ +For oraz certyfikat wydawany przez system bonów szkoleniowych dla firm. Celem akredytacji jest zapewnienie szkolenia o wysokiej jakości. Szkolenie, które spełnia wymogi akredytacji musi dotyczyć podwyższenia konkretnych kwalifikacji, odpowiadać na potrzeby rynku oraz musi dawać możliwość zastosowania nabytej wiedzy w danej branży, a nie tylko u jednego pracodawcy. Instytucja szkoleniowa powinna dysponować ofertą zawierającą listę kursów wraz z ich opisem, czasem trwania i ceną. Powinna posiadać infrastrukturę dostosowaną do wymagań szkolenia, programy kursów oraz wskazówki umożliwiające samokształcenie. Organizator szkoleń powinien być elastyczny i dostosowywać się do potrzeb klientów. Każda firma z akredytacją musi również posiadać procedurę reakcji na reklamacje w przypadku ich wystąpienia.

Źródło

Share This

Zaciekawił Cię ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi :)