Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju opracowała koncepcję systemu zapewnienia jakości usług rozwojowych. System ma wspomóc Przedsiębiorców i ich pracowników w procesie pozyskiwania dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Głównym założeniem budowy Rejestru Usług Rozwojowych jest przekazanie Przedsiębiorcom możliwości wyboru instytucji szkoleniowej, w której będą podnosić swoje kwalifikacje lub kwalifikacje swoich pracowników. Dodatkowym elementem systemu będzie możliwość dokonywania oceny realizowanych usług rozwojowych co przyczyni się do jeszcze lepszego dopasowania usług do potrzeb końcowych odbiorców. RUR będzie zapewniał powszechny dostęp do informacji na temat instytucji szkoleniowych oraz ich oferty, tak aby każdy użytkownik systemu mógł w sposób prosty i szybki wyszukać ofertę. Podsumowując Rejestr Usług Rozwojowych będzie internetową bazą zawierającą informacje o usługach świadczonych przez różnego typu podmioty z możliwością oceny usługi, z której skorzystano.
RUR będzie otwarty na wszelkiego rodzaju usługi rozwojowe – m.in. szkolenia, doradztwo, studia podyplomowe, mentoring czy coaching. Dodatkowo mogą to być zarówno usługi w całości lub częściowo finansowane przez środki z EFS, jak i usługi komercyjne opłacane w całości przez zamawiającego. Obligatoryjny wpis do RUR ma obowiązywać usługi, na które Przedsiębiorca będzie mógł pozyskać dofinansowanie z EFS. W przypadku usług komercyjnych wpisanie do RUR będzie dobrowolne.
Rejestr Usług Rozwojowych powstanie w miejsce dostępnej bazy ofert edukacyjnych na portalu Inwestycja w Kadry ( www.inwestycjawkadry.pl ). Uruchomienie RUR zaplanowane zostało na przełom I i II kwartału 2015 roku. Obecnie trwają konsultacje społeczne na temat procedur wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych, oferowanych usług oraz systemu oceny tych usług.
Źródło: PARP